Agenda item
Appointments To Council Panels, Groups Etc, And To External Bodies For The Municipal Year 2018-19
To approve appointments in accordance with details to be circulated at the meeting.
(NB The meeting will adjourn after item 8, at which point the first meetings of the Cabinet and Council Committees will take place. The Council meeting will then reconvene to consider the remaining business.)
Minutes:
|
RESOLVED: On the motion of Councillor Peter Rippon, seconded by Councillor David Baker, that:- |
|
|
|
(a) approval be given to the establishment, with the suggested memberships shown, of the Council panels, working groups, etc, for 2018/19, set out in the schedule circulated at the meeting; |
|
|
|
(b) approval be given to the appointment of Members to serve on external bodies in 2018/19, also as set out in the schedule now circulated; |
|
|
|
(c) as respects the appointment of Members to its various bodies, where vacancies exist or in cases of urgency, the Chief Executive, in consultation with the relevant Cabinet Portfolio Member or Opposition Spokesperson(s), as appropriate, be authorised to appoint Members to serve on such bodies, as necessary, on the understanding that details of such appointments will be reported to the next or subsequent meetings of the Council; and |
|
|
|
(d) as respects the appointment of representatives to serve on outside bodies, where vacancies exist or in cases of urgency, the Chief Executive, in consultation with the relevant Cabinet Portfolio Member or Opposition Spokesperson(s), as appropriate, be authorised to nominate representatives to serve on such bodies, as necessary, on the understanding that details of such nominations will be reported to the next or subsequent meetings of the Council. |
|
|
|
APPOINTMENTS TO OTHER COUNCIL BODIES ETC AND EXTERNAL BODIES 2018/19 |
Title/Post |
Labour |
Liberal Democrat |
Green/UKIP/Other |
|
|
|
|
Other Council Panels |
|||
Champions:- Heritage
|
Cllr Ian Saunders |
|
|
Complaints Review Panel |
|
|
1 independent Chair and 2 further independent members
|
Standing Advisory Council for Religious Education
|
(1 vacancy) |
Cllr Cliff Woodcraft |
|
Local Area Partnership Chairs |
|||
|
|
|
|
North East |
Cllr Peter Price |
|
|
|
|
|
|
East |
Cllr Lisa Banes |
|
|
|
|
|
|
South East |
Cllr Chris Rosling-Josephs |
|
|
|
|
|
|
Central |
Cllr Michelle Cook |
|
|
|
|
|
|
North |
Cllr Steve Wilson |
|
|
|
|
|
|
South |
|
Cllr Ian Auckland |
|
|
|
|
|
South West |
|
Cllr Andrew Sangar |
|
|
|
|
|
Local Area Partnership Chairs’ Group (LAP Chairs plus relevant Cabinet Member)
|
Cllrs Lisa Banes, Michelle Cook, Peter Price, Chris Rosling-Josephs, Jim Steinke and Steve Wilson |
Cllrs Ian Auckland and Andrew Sangar |
|
Local Area Partnership Lead Ward Members:- |
|||
|
|
|
|
Beauchief and Greenhill |
|
Cllr Bob Pullin |
|
|
|
|
|
Beighton |
Cllr Chris Rosling-Josephs |
|
|
|
|
|
|
Birley |
Cllr Karen McGowan |
|
|
|
|
|
|
Broomhill & Sharrow Vale |
|
|
Cllr Kaltum Rivers |
|
|
|
|
Burngreave |
Cllr Talib Hussain |
|
|
|
|
|
|
City |
|
|
Cllr Robert Murphy |
|
|
|
|
Crookes & Crosspool |
|
Cllr Adam Hanrahan |
|
|
|
|
|
Darnall |
Cllr Mary Lea |
|
|
|
|
|
|
Dore and Totley |
|
Cllr Colin Ross |
|
|
|
|
|
East Ecclesfield |
Cllr Steve Wilson |
|
|
|
|
|
|
Ecclesall |
|
Cllr Roger Davison |
|
|
|
|
|
Firth Park |
Cllr Alan Law |
|
|
|
|
|
|
Fulwood |
|
Cllr Andrew Sangar |
|
|
|
|
|
Gleadless Valley |
Cllr Cate McDonald |
|
|
|
|
|
|
Graves Park |
|
Cllr Ian Auckland |
|
|
|
|
|
Hillsborough |
Cllr Josie Paszek |
|
|
|
|
|
|
Manor Castle |
Cllr Lisa Banes |
|
|
|
|
|
|
Mosborough |
Cllr David Barker |
|
|
|
|
|
|
Nether Edge & Sharrow |
Cllr Mohammad Maroof |
|
|
|
|
|
|
Park & Arbourthorne |
Cllr Ben Miskell |
|
|
|
|
|
|
Richmond |
Cllr Dianne Hurst |
|
|
|
|
|
|
Shiregreen & Brightside |
Cllr Peter Price |
|
|
|
|
|
|
Southey |
Cllr Tony Damms |
|
|
|
|
|
|
Stannington |
|
Cllr Vickie Priestley |
|
|
|
|
|
Stocksbridge & Upper Don |
|
|
Cllr Keith Davis |
|
|
|
|
Walkley |
Cllr Neale Gibson |
|
|
|
|
|
|
West Ecclesfield |
Cllr Adam Hurst |
|
|
|
|
|
|
Woodhouse |
Cllr Paul Wood |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Access Liaison Group |
Cllrs Andy Bainbridge, Lisa Banes and Ian Saunders
|
Cllr Cliff Woodcraft |
Cllr Douglas Johnson |
Allotments and Leisure Gardens Advisory Group
|
Cllr
Zahira Naz
|
Cllr Cliff Woodcraft |
Cllr Douglas Johnson |
Castlegate Member Working Group |
Cllrs Lisa Banes, Chris Rosling-Josephs and Ian Saunders
|
Cllrs Penny Baker and Colin Ross |
Cllr Robert Murphy |
Community Covenant Working Group
|
Cllr
Tony Damms |
|
Mr Clive Skelton |
Corporate Joint Committee with Trade Unions (Cabinet Members)
|
Cllrs Olivia Blake, Lewis Dagnall, Julie Dore, Jackie Drayton, Jayne Dunn, Mazher Iqbal, Mary Lea, Chris Peace, Jack Scott and Jim Steinke
|
|
|
Corporate Members Group |
Cllrs Julie Dore, Olivia Blake and Peter Rippon |
Cllrs David Baker, Penny Baker and Shaffaq Mohammed
|
Cllr Robert Murphy; Cllr Jack Clarkson |
Corporate Parenting Board |
Cllrs Andy Bainbridge, Dawn Dale, Mike Drabble, Jackie Drayton and Abtisam Mohamed (2 vacancies)
|
Cllrs Sue Alston and Colin Ross |
Cllr Martin Phipps |
Cycle Forum |
Cllr Steve Wilson |
Cllr Richard Shaw
|
Cllr Magid Magid |
Housing and Neighbourhoods Advisory Panel
|
Cabinet Member Cabinet Adviser |
|
|
Monitoring and Advisory Board (Adult Services) |
Cllrs Michelle Cook, Chris Peace and Peter Rippon
|
Cllr Steve Ayris |
|
Policy Working Group (Labour)
|
All Members of the Group
|
|
|
Policy Working Group (Liberal Democrat)
|
|
All Members of the Group |
|
Policy Working Group (Green)
|
|
|
All Members of the Green Group |
Policy Working Group (UKIP)
|
|
|
All Members of the UKIP Group |
|
|
|
|
Portfolio Joint Consultative Committees:- |
|||
|
|
|
|
People Services |
Cllrs Jackie Drayton and Chris Peace |
|
|
|
|
|
|
Schools |
Cllr Jayne Dunn |
|
|
|
|
|
|
Place |
Cllrs Lewis Dagnall, Mazher Iqbal, Mary Lea and Jack Scott |
|
|
|
|
|
|
Resources/CEX |
Cllr Olivia Blake |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Conservation Advisory Group
|
Cllr Ian Saunders |
Cllr Roger Davison |
|
|
|
|
|
South Yorkshire Joint Authorities:- |
|||
South Yorkshire Fire & Rescue Authority (5) |
Cllrs Tony Damms, Talib Hussain and Jackie
Satur |
Cllrs Steve Ayris and Colin Ross |
|
South Yorkshire Pensions Authority (5) |
Cllrs Andy Bainbridge, Adam Hurst and Ian Saunders
|
Cllr Andrew Sangar |
Cllr Alison Teal |
|
|
|
|
Joint Bodies (Number of Places) |
|||
South Yorkshire Police and Crime Panel (4) |
Cllrs Robert Johnson, Abdul Khayum and Moya
O’Rourke |
Cllr Joe Otten |
|
Sheffield City Region Combined Authority (Leader, substitute & rotational Member)
|
Cllrs Julie Dore, Olivia Blake (substitute Member) and Mazher Iqbal (rotational Member) |
|
|
Sheffield City Region Combined Authority Scrutiny Committee (3)
|
Cllrs Zahira Naz and Ian Saunders |
Cllr Shaffaq Mohammed |
|
Sheffield City Region Combined Authority Audit Committee (3)
|
Cllrs Neale Gibson and George Lindars-Hammond |
Cllr Shaffaq Mohammed |
|
Emergency Planning Shared Services Joint Committee (2)
|
Cllrs Lewis Dagnall and Jack Scott |
|
|
South Yorkshire, Derbyshire, Nottinghamshire and Wakefield Joint Health Overview and Scrutiny Committee (1) (Chair of HC&ASC Scrutiny Cttee, or nominee)
|
Cllr Pat Midgley |
|
|
|
|
|
|
Other External Organisations (Number of Places) |
|||
|
|
|
|
Charities/Educational Foundations:- |
|||
|
|
|
|
Anne Reresby Trust, High Green (1) |
Cllr Andy Bainbridge |
|
|
|
|
|
|
Church Burgesses (1) |
Cllr Peter Rippon |
|
|
|
|
|
|
The Bradfield Feoffee Educational Foundation Charity (1) |
|
Cllr Vickie Priestley |
|
|
|
|
|
Norton Educational Foundation and Non-Educational Trusts (2) |
Mr. Roy Munn |
Cllr Sue Auckland |
Mr. Greg Adams, Ms. Sarah Burdekin and Mr. Phillip Shaddock |
|
|
|
|
Poors Land (Ecclesall Bierlow Charity) (2) |
Cllr Peter Price |
Cllr Shaffaq Mohammed |
Mr. John Neil and Mr. Mike Pye |
|
|
|
|
Beighton Relief in Need Charity (1) |
Cllr Ian Saunders |
|
|
|
|
|
|
ACIS Local Management Committee (2) |
Cllrs Terry Fox and Dianne Hurst |
|
|
|
|
|
|
Countryside and Rights of Way Act 2000 – Local Access Forum (2) |
Cllr Peter Price |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Duke of Edinburgh’s Awards Scheme (1) |
Cllr Alan Law |
|
|
|
|
|
|
Environment Agency – Yorkshire Regional Flood and Coastal Committee (1) |
Cllr Paul Wood |
|
|
|
|
|
|
Football Association Trust (1) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
|
Great Places Housing Group (2) |
Cllrs Pat Midgley and Jackie Satur |
|
|
|
|
|
|
Groundwork Sheffield Trust (2) |
Cllr Lewis Dagnall |
Cllr Ian Auckland |
|
|
|
|
|
Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service (2) |
Cllrs Ian Saunders and Sophie Wilson |
|
|
|
|
|
|
Learning Disabilities Partnership Board (2) |
Cllr Chris Peace |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Learn Sheffield (1) |
Cllr Andy Bainbridge |
|
|
|
|
|
|
Local Enterprise Partnership (1) |
Cllr Julie Dore |
|
|
|
|
|
|
Local Government Association General Assembly (4) |
Cllrs Olivia Blake, Mark Jones and Peter Rippon |
Cllr Shaffaq Mohammed |
|
|
|
|
|
Local Government Yorkshire and Humber Employers Committee (1) |
Cllr Olivia Blake |
|
|
|
|
|
|
Longley Park Sixth Form College (1) |
Cllr Alan Law |
|
|
|
|
|
|
Manor and Castle Development Trust (2) |
Cllrs Terry Fox and Pat Midgley |
|
|
|
|
|
|
Mental Health Partnership Board (2) |
Cllr Chris Peace |
Cllr Steve Ayris |
|
|
|
|
|
Migration Yorkshire (Y&H Strategic & SY Sub-Regional Migration Groups) (nominations to the SY Leaders’ Group) (1+Deputy) |
Cllr Jim Steinke; and Cllr Tony Downing (Deputy) |
|
|
|
|
|
|
National Association of British Market Authorities (1) |
Cllr Chris Rosling-Josephs |
|
|
|
|
|
|
National Coal Mining Museum for England – Liaison Committee (1) |
Cllr Terry Fox |
|
|
|
|
|
|
Parking and Traffic Regulations Outside London (PATROL) Joint Committee (1) |
Cllr Karen McGowan |
|
|
|
|
|
|
Parkwood Landfill Liaison Group (4) |
Cllr Karen McGowan (2 vacancies) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Peak District National Park Authority (1) |
Cllr Mike Chaplin |
|
|
|
|
|
|
Reserve and Cadet Forces Association – Yorkshire and Humber (1) |
Cllr Tony Damms |
|
|
|
|
|
|
River Stewardship Company (1) |
Cllr Tony Downing |
|
|
|
|
|
|
Robin Hood Airport Joint Consultative Committee (1) |
Cllr Ian Saunders |
|
|
|
|
|
|
Seven Hills Leisure Trust (1) |
Cllr Neale Gibson |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Adult Safeguarding Partnership (SASP) Board (1) |
Cllr Chris Peace |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Business Adviser Panel (2) |
Cllrs Julie Dore and Mazher Iqbal |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Carers and Young Carers Board (1) |
Cllr Olivia Blake |
|
|
|
|
|
|
Sheffield City Trust (1 Member observer) |
Cllr David Barker |
|
|
|
|
|
|
Sheffield City Trust Group Finances and General Purposes Committee (1) |
Cllr Neale Gibson |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Clean Air Partnership (2) |
Cllr Karen McGowan |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Sheffield Compact (1) |
Cllr Chris Peace |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Co-Operative Development Board (1) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Executive Board (1) |
Cllr Julie Dore |
|
|
|
|
|
|
Sheffield 0-19+ Partnership Board (2) |
Cllr Jackie Drayton |
Cllr Steve Ayris |
|
|
|
|
|
Sheffield 0-19+ Executive Board (1) |
Cllr Jackie Drayton |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Galleries and Museums Trust – Directors and Members (3) |
Cllrs Dianne Hurst and Peter Rippon |
|
Mr Neil MacDonald |
|
|
|
|
Sheffield Health and Social Care Foundation Trust - Council of Governors (3) |
Cllrs Adam Hurst (to 4/9/20) and Josie Paszek (to 3/2/21) |
Cllr Steve Ayris (to 4/7/20) |
|
|
|
|
|
Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust (1) |
Cllr Adam Hurst |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Industrial Museums Trust – Directors and Members (3) |
Cllr Lisa Banes |
|
Vivian Kenneth Lockwood and Geoff Smith |
|
|
|
|
Sheffield International Venues Ltd – Board of Directors (1) |
Cllr Alan Law |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Lyceum Theatre Trust Ltd – Directors and Members (3) |
Cllrs Josie Paszek and Peter Rippon |
|
Veronica Hardstaff |
|
|
|
|
Sheffield Media and Exhibition Centre Ltd – Directors and Members (1) |
Cllr Mike Drabble |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Money Board (1) |
Cllr Lewis Dagnall |
|
|
|
|
|
|
Sheffield Safer and Sustainable Communities Partnership (2) |
Cllr Jim Steinke |
Cllr Steve Ayris |
|
|
|
|
|
Sheffield Tobacco Control Programme Accountable Board (2) |
Cllr Karen McGowan |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Sheffield Theatres Trust – Directors and Members (3) |
Cllrs Mike Drabble and Anne Murphy |
|
Mrs Joan Barton |
|
|
|
|
Sheffield Waterways Strategy Group (1) |
Cllr Karen McGowan |
|
|
|
|
|
|
Sanctuary Housing Local Board (2) |
Cllrs Dawn Dale and Peter Price |
|
|
|
|
|
|
South East Sheffield Eco Advisory Group (formerly South East Sheffield Countryside Advisory Group) (1) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
|
South Yorkshire Forest Partnership Steering Group (1) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
|
South Yorkshire Joint Advisory Committee on Archives (2) |
Cllrs Ian Saunders and Sophie Wilson |
|
|
|
|
|
|
South Yorkshire Leaders’ Group (1) |
Cllr Julie Dore |
|
|
|
|
|
|
South Yorkshire Passenger Transport Users’ Advisory Group (1) |
Cllr Karen McGowan |
|
|
|
|
|
|
South Yorkshire Trading Standards Joint Committee (2 and 1 observer) |
Cllr Chris Rosling-Josephs (1 observer vacancy) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
Southey/Owlerton Area Regeneration Board (4) |
Cllrs Andy Bainbridge, Mike Chaplin, Abdul Khayum and Peter Price |
|
|
|
|
|
|
Special Interest Group of Municipal Authorities (1) |
Cllr Olivia Blake |
|
|
|
|
|
|
Together Trust Housing Board (2) |
Cllr Bob Johnson (1 vacancy) |
|
|
|
|
|
|
Transport 4 All (2) |
(1 vacancy)
|
Cllr Ian Auckland |
|
|
|
|
|
University Technical College Trust Board (1) |
Cllr Dawn Dale |
|
|
|
|
|
|
Upperthorpe and Netherthorpe Healthy Living Centre Trust (1) |
Cllr Neale Gibson |
|
|
|
|
|
|
Voluntary Action Sheffield (1) |
Cllr Mark Jones |
|
|
|
|
|
|
Yorkshire Ambulance Service Trust (1) |
Cllr Chris Peace |
|
|
|
|
|
|
Yorkshire and Humber Grid for Learning Consortium Joint Committee (1) |
Cllr Ian Saunders |
|
|
|
|
|
|
Yorkshire and the Humber Tobacco Governance Board (1) |
Cllr Karen McGowan |
|
|
|
|
|
|
University of Sheffield Enterprise Advisory Board (1) |
(1 vacancy) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
At this point in the proceedings, the meeting was adjourned to allow the Cabinet to hold a meeting to agree the dates and times of its meetings and to consider an item of business relating to changes to full Council meetings. Following the conclusion of the Cabinet meeting, its recommendation in relation to changes to full Council meetings was circulated to all members of the Council, and the annual meeting of the Council then reconvened to consider item 9 on the agenda. |
|
|
Supporting documents: