Agenda item
Establishment Of Council Committees For The Municipal Year 2022-23 And Appointment Of Members To Serve On Those Committees
To establish Council Committees and approve the appointment of Members to serve on those Committees, in accordance with details to be circulated at the meeting.
A report of the Director of Legal and Governance (Monitoring Officer) outlining the legal requirements to allocate seats on Council Committees to political groups on a politically proportionate basis, will be published prior to the meeting.
Minutes:
11.1 |
RESOLVED UNANIMOUSLY: On the motion formally moved by Councillor Dianne Hurst, and formally seconded by Councillor Joe Otten, that:- |
|
|
|
(a) the terms of reference of the Council’s Committees for 2022/23, as set out in the Council’s revised Constitution which was approved by the Council earlier at this meeting, be re-affirmed; |
|
|
|
(b) the proportional allocation of seats on Committees, as set out in the schedule circulated at the meeting, be approved; |
|
|
|
(c) approval be given to the appointment of Members to all Council Committees in the Municipal Year 2022-23 to reflect the arrangements now agreed and the wishes of the political groups, as set out in these minutes, in accordance with the schedule circulated at the meeting (and including substitutes where appropriate), and, for the purposes of Council Procedure Rule 25.4, the consent of the Council be given in any case where a Member chooses not to be appointed to serve on any Policy or Regulatory Committee; |
|
|
|
(d) as respects the appointment of Members to serve on Council Committees, where vacancies exist or in cases of urgency, the Monitoring Officer, in consultation with the relevant political group whip, be authorised to appoint Members to serve on such Committees, as necessary, on the understanding that details of such appointments will be reported to the next or subsequent meetings of the Council; |
|
|
|
(e) approval be given to continue to disapply proportionality to the Senior Officer Employment Sub-Committees and the Appeals and Collective Disputes Sub-Committees for the reasons set out in paragraph 3.2.3 of the report of the Director of Legal and Governance circulated to all Members of the Council and published on the Council’s website on 17th May 2022; |
|
|
|
(f) it be noted that an amended Members’ Allowances Scheme, reflecting the new committee system of governance for the Council, is to be approved by the Council later at this meeting; and |
|
|
|
(g) it be noted that in the event of any changes to the political composition of the Council occurring during the Municipal Year, political proportionality will be reviewed by the Council as soon as practicable thereafter. |
|
|
MEMBERSHIP OF COUNCIL COMMITTEES 2022/23 |
|
Policy Committees, Sub-Committees and Urgency Sub-Committees
|
Note: Urgency Sub-Committees: · 5 seats (2 Labour, 2 Liberal Democrat, 1 Green) · Include the Chair and Deputy Chair of the parent Committee, plus 3 other Members of the parent Committee |
|
Title/Post |
Labour |
Liberal Democrat |
Green |
Other |
1 |
Strategy & Resources Committee |
(Chairs of Policy Committees and Finance Sub-Committee, plus sufficient other Members to achieve proportionality) (NB No substitutes can attend for Members of this Committee)
|
|||
|
|||||
1a |
Strategy & Resources Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
1b |
Finance Sub-Committee |
Cllrs Bryan Lodge, Zahira Naz, Mike Chaplin and Ben Miskell
|
Cllrs Mike Levery, Joe Otten and Andrew Sangar |
Cllrs Marieanne Elliott and Maroof Raouf |
|
|
Named Substitutes |
3 Vacancies |
Cllrs Shaffaq Mohammed and Martin Smith and 1 Vacancy
|
3 Vacancies |
|
|
|||||
1c |
Finance Sub-Committee Urgency Sub-Committee
|
3 Vacancies |
3 Vacancies |
3 Vacancies |
|
|
|||||
1d |
Charitable Trusts Sub-Committee |
3 Vacancies |
1 Vacancy |
1 Vacancy |
|
|
|
Drawn from the Strategy and Resources Policy Committee
|
|||
|
Named Substitutes
|
3 Vacancies |
3 Vacancies |
3 Vacancies |
|
|
|||||
2 |
Adult Health and Social Care (8-11 seats) |
Cllrs Ruth Milsom, Abtisam Mohamed, Mary Lea and George Lindars-Hammond
|
Cllrs Steve Ayris, Kevin Oxley and Ann Woolhouse |
Cllrs Angela Argenzio and Martin Phipps |
|
|
Named Substitutes |
Cllr Garry Weatherall and 2 Vacancies
|
Cllrs Sue Alston and Sue Auckland and 1 Vacancy |
3 Vacancies |
|
|
|||||
2a |
Adult Health and Social Care Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
2b |
Health Scrutiny Sub-Committee The expectation is that membership should include councillors from both the parent committee and the Policy Committee with responsibility for Children’s services.
|
3 Vacancies |
Cllrs Steve Ayris, Vic Bowden and Kevin Oxley |
1 Vacancy |
|
|
Named Substitutes |
3 Vacancies |
Cllrs Ann Whitaker, Ann Woolhouse and 1 Vacancy
|
3 Vacancies |
|
|
|||||
3 |
Education, Children and Families (8-11 seats) |
Cllrs Dawn Dale, Mick Rooney, Mike Drabble and Anne Murphy
|
Cllrs Vic Bowden, Colin Ross and Ann Whitaker |
Cllrs Peter Garbutt and Brian Holmshaw |
|
|
Named Substitutes |
Cllr Abdul Khayum and 2 Vacancies
|
Cllrs Kevin Oxley and Gail Smith and 1 Vacancy |
3 Vacancies |
|
|
|||||
3a |
Education, Children and Families Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
4 |
Housing (8-11 seats) |
Cllrs Fran Belbin, Ben Curran, Denise Fox and Paul Wood |
Cllrs Sue Auckland, Penny Baker and Sophie Thornton
|
Cllrs Douglas Johnson and Maleiki Haybe |
|
|
Named Substitutes |
Cllr Safiya Sayeed and 2 Vacancies |
Cllrs Kurtis Crossland, Cliff Woodcraft and 1 Vacancy
|
3 Vacancies |
|
|
|
|
|
|
|
4a |
Housing Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
5 |
Transport, Regeneration and Climate (8-11 seats) |
Cllrs Julie Grocutt, Mazher Iqbal, Craig Gamble Pugh and Dianne Hurst
|
Cllrs Ian Auckland, Andrew Sangar and Richard Shaw |
Cllrs Henry Nottage and Paul Turpin |
|
|
Named Substitutes |
Cllr Minesh Parekh and 2 Vacancies
|
Cllrs Barbara Masters and Cliff Woodcraftand 1 Vacancy |
3 Vacancies |
|
|
|||||
5a |
Transport, Regeneration and Climate Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
6 |
Economic Development and Skills (8-11 seats) |
Cllrs Ben Miskell, Jayne Dunn, Tom Hunt and Minesh Parekh
|
Cllrs Martin Smith, Kurtis Crossland and Barbara Masters |
|
|
|
Named Substitutes |
Cllr Ruth Milsom and 2 Vacancies |
Cllrs Ian Auckland, Simon Clement-Jones and 1 Vacancy
|
3 Vacancies |
|
|
|||||
6a |
Economic Development and Skills Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
7 |
Waste and Street Scene (8-11 seats) |
Cllrs Fran Belbin, Mark Jones, Nabeela Mowlana and Janet Ridler
|
Cllrs Joe Otten, Tim Huggan and Cliff Woodcraft |
Cllrs Alexi Dimond and Paul Turpin |
|
|
Named Substitutes |
Cllr Mike Drabble and 2 Vacancies
|
Cllrs Sue Alston and Alan Hooper and 1 Vacancy |
3 Vacancies |
|
|
|||||
7a |
Waste and Street Scene Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
|
|||||
8 |
Communities, Parks and Leisure (8-11 seats) |
Cllrs Paul Wood, Tony Downing, Karen McGowan and Peter Price
|
Cllrs Richard Williams, Sue Alston and Alan Hooper |
|
|
|
Named Substitutes |
Cllr Janet Ridler and 2 Vacancies |
Cllrs Tim Huggan, Alan Woodcock and 1 Vacancy
|
3 Vacancies |
|
|
|
|
|
|
|
8a |
Communities, Parks and Leisure Urgency Sub-Committee
|
|
|
|
|
Statutory/Regulatory Committees |
Title/Post |
Labour |
Liberal Democrat |
Green |
Other |
Planning and Highways Committee (13 seats) |
Cllrs Dianne Hurst, Nighat Basharat, Mike Chaplin, Tony Damms, Peter Price and Garry Weatherall
|
Cllrs Alan Woodcock, Roger Davison, Barbara Masters, Bob McCann and Richard Williams
|
|
Cllr Sophie Wilson |
Planning and Highways Committee Substitute Members |
Cllrs Tony Downing, Jayne Dunn, Tom Hunt and Anne Murphy
|
Cllrs Joe Otten, Vickie Priestley, Andrew Sangar and Cliff Woodcraft
|
|
|
|
||||
Licensing Committee (15 seats) |
Cllrs David Barker, George Lindars-Hammond, Dawn Dale, Denise Fox, Abdul Khayum, Mick Rooney and Safiya Sayeed
|
Cllrs Roger Davison, Gail Smith, Vickie Priestley, Cliff Woodcraft and Ann Woolhouse |
Cllr Maroof Raouf |
Cllr Lewis Chinchen |
Other Committees |
Title/Post |
Labour |
Liberal Democrat |
Green |
Other |
Governance Committee (11 seats) |
Cllrs Dawn Dale, Julie Grocutt, Mark Jones and Mary Lea |
Cllr Sue Alston, Penny Baker, Mike Levery and Joe Otten
|
|
|
|
||||
Audit and Standards Committee (7 seats) |
3 Vacancies |
Cllr Simon Clement-Jones, Shaffaq Mohammed and Colin Ross
|
Cllr Angela Argenzio |
|
|
Independent Co-optees: |
|||
|
Alison Howard (to May 2024) and (2 vacancies) |
|||
|
When Standards matters are to be considered, a representative of the Parish and Town Councils would also be able to attend. |
|||
|
||||
Standards Consideration Sub-Committee |
3 Members of the Audit and Standards Committee and 1 Non-voting Co-Opted Member (Where a Parish or Town Council matter is being considered, a representative of the Parish or Town Councils should also be present) |
|||
|
||||
Standards Hearing Sub-Committee
|
3 Members of the Audit and Standards Committee and 1 Non-voting Co-Opted Member (Where a Parish or Town Council matter is being considered, a representative of the Parish or Town Councils should also be present) |
|||
|
||||
Admissions Committee (7 seats) Substitute Members to be appointed by the Chief Executive in consultation with the Chair or Spokesperson of the relevant Policy Committee, as appropriate
|
3 Vacancies |
Cllr Vic Bowden, Gail Smith and Ann Whitaker |
Cllr Maleiki Haybe |
|
|
||||
Senior Officer Employment Committee (15 seats) |
Cllrs Terry Fox, Julie Grocutt, Abdul Khayum, George Lindars-Hammond and Sioned-Mair Richards
|
Cllrs Penny Baker, Shaffaq Mohammed, Mike Levery, Joe Otten and Andrew Sangar |
Cllr Angela Argenzio and Douglas Johnson |
Cllr Sophie Wilson |
|
||||
Appeals and Collective Disputes Committee (15 seats) |
Cllrs Denise Fox, Mazher Iqbal, Karen McGowan, Zahira Naz and Garry Weatherall |
Cllrs Vic Bowden, Simon Clement-Jones, Ann Whitaker, Vickie Priestley and Cliff Woodcraft
|
Cllrs Marieanne Elliot and Maroof Raouf |
Cllr Lewis Chinchen |
|
||||
Sheffield Health and Wellbeing Board (3 seats) The membership of the Board is as follows: Sheffield City Council: · Chair of Adult Health and Social Care Policy Committee · Chair of Education, Children and Families Policy Committee · Chair of Housing Policy Committee
|
1 vacancy |
|
Cllrs Angela Argenzio and Douglas Johnson |
|
|
||||
Independent Remuneration Panel |
|
|
|
Edward Fleming (to 6/2/22); David Baldwin Mark Power Stephen Bennett, Michael
Heselton, Krupa Sodha and David White (all to 1/11/25)
|
Local Area Committees |
Title/Post |
Labour |
Liberal Democrat |
Green |
Other |
||
Central Local Area Committee |
Cllrs Ben Curran, Tom Hunt and George Lindars-Hammond |
|
Cllrs Angela Argenzio, Christine Gilligan, Maleiki Haybe, Brian Holmshaw, Douglas Johnson, Bernard Little, Ruth Mersereau, Henry Nottage and Martin Phipps
|
|
||
East Local Area Committee |
Cllrs David Barker, Mike Drabble, Terry Fox, Dianne Hurst, Mazher Iqbal, Mary Lea, Ben Miskell, Nabeela Mowlana, Anne Murphy, Zahira Naz and Sioned-Mair Richards
|
|
|
Cllr Sophie Wilson |
||
North Local Area Committee |
Cllrs Craig Gamble Pugh, Julie Grocutt and Janet Ridler |
Cllrs Penny Baker, Vic Bowden, Alan Hooper, Mike Levery, Vickie Priestley, Ann Whitaker, Richard Williams and Alan Woodcock
|
|
Cllr Lewis Chinchen |
||
North East Local Area Committee |
Cllrs Mike Chaplin, Dawn Dale, Tony Damms, Jayne Dunn, Talib Hussain, Mark Jones, Abdul Khayum, Fran Belbin, Abtisam Mohamed, Peter Price, Safiya Saeed and Garry Weatherall
|
|
|
|
||
South Local Area Committee |
Cllr Nighat Basharat |
Cllrs Ian Auckland, Sue Auckland, Steve Ayris, Simon Clement-Jones, Richard Shaw and Sophie Thornton
|
Cllrs Alexi Dimond, Marieanne Elliot, Peter Garbutt, Maroof Raouf and Paul Turpin
|
|
||
South East Local Area Committee |
Cllrs Tony Downing, Denise Fox, Bryan Lodge, Karen McGowan, Mick Rooney, Jackie Satur and Paul Wood
|
Cllrs Kurtis Crossland, Bob McCann, Kevin Oxley, Gail Smith and Ann Woolhouse |
|
|
||
South West Local Area Committee |
Cllrs Ruth Milsom and Minesh Parekh |
Cllrs Sue Alston, Roger Davison, Tim Huggan, Barbara Masters, Shaffaq Mohammed, Joe Otten, Colin Ross, Andrew Sangar, Martin Smith and Cliff Woodcraft
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
(NOTE: The above appointments incorporate the corrections to the schedule of appointments circulated to the meeting, which were reported by Councillor Joe Otten when he formally seconded the motion to approve the changes to memberships of Council bodies and appointments of representatives to serve on external bodies.) |
|
||||
|
|
|
||||
Supporting documents:
- Establishment of Council Committees for 2022-23, item 11. PDF 368 KB
- Item 11 Establishment of Committees and Appointment to Serve, item 11. PDF 318 KB